Díky následujícímu dotazu jedné z vás jsem se rozhodla popsat, jak to mám já se zpomalováním a zastavováním koní. Zastavení koně není až tak složitá věc.
„Můj koník reaguje hezky na všechny pobídky, ale přece máme jedno ale… místy docela bojujeme s tím, že když cválá, je těžké ho zpomalit nebo zastavit a už mě to docela štve, nechci se s ním prát, přála bych si, aby reagoval stejně hezky jako na ostatní pobídky, stále přemýšlím, co dělám spatně.“
Jak zastavení učím já
Rovnou vás upozorňuji, že následující popis se věnuje tomu, jak koně naučit samostatně nad zastavováním a zpomalováním přemýšlet. To se ovšem v této počáteční fázi nebude shodovat s korektním zastavením nutným pro gymnastickou drezurní práci a se zastavením vyžadovaným v drezurní úloze. Moje myšlenka je ale taková, že abych koně mohla v čemkoliv gymnastikovat, v našem případě jednou nučit vybalancované zastavení, musím ho nejdřív pro danou věc namotivovat, aby sám zastavit chtěl. To znamená nejdřív ho to naučit „nahrubo“ aby myšlenku jako takovou přijal za svou, a pak můžu ladit detaily.
Přiložené fotky jsou přesně z takových momentů. Ryzák zastavuje z pomalého klusu, kdy se učí pohybovat se dopředu, dolů („dopředu-dolů“), uvolněně a sám bez pobízení. Černá mladá, krátce ježděná kobylka se snaží zastavit rychle a efektivně, až je mile zbrklá. A protože má chválení spojené se stáním a pauzou, tak o něj opravdu stojí. Zastavuje tak ochotně a snadno na pouhý výdech, až to jezdec nečeká a dostane se nechtěně do předklonu, jako Terka zde na fotce Práce na zastavení v lepší rovnováze měli oba v době focení ještě před sebou.
Začnu tedy tím, že si musím uvědomit následující: Pokud se nám cokoliv nedaří ve cvalu či klusu, musíme se vrátit do rychlostí nižších a reakce koně na cokoliv (v našem případě zastavení) výrazně zdokonalit. Pojďme se podívat, jaké máme s koněm domluvené signály na zastavování a jestli váš kůň má zájem a motivaci brzdit. Pokud je váš kůň vůči vám pozorný, můžete ho naučit zastavit z jakékoli rychlosti okamžitě, a to bez použití otěží pouze na domluvený signál. Ano, i drezurák či parkurák to může umět, a ono se to vážně hodí zastavit na fleku.
Čím začít
Své koně motivuji k ochotnému zastavení na signál a výdech už při práci ze země. Začínám tím, že kdykoliv se něco podaří a já koně chci odměnit, ukončuji veškeré signály, tlaky ze svojí strany, povoluji své tělo, a klidně zpočátku i nahlas vydechuji a zastavuji. Vším co mám dávám najevo konec práce a že dál nikam nejdu. Kůň si velmi rychle spojí moje povolení a výdech s tím, že se mu něco povedlo a že já ho odměňuji zastavením a krátkým odpočinkem / pauzou. Zastavuje tedy, když zastavuji i já. Učím ho mě sledovat a být vůči mě pozorný, protože o pauzu ve výsledku bude stát každý kůň. (Společná pauza je téma na samostatný článek a je to důležitá tréninková součást.)
S touto myšlenkou v hlavě každý kůň rád začne zastavovat. Lépe a rychleji chápou koně, kteří s výcvikem teprve začínají. Koně, kteří už mají něco za sebou, většinou nejsou zvyklí dávat pozor a déle jim trvá než si uvědomí, že něco jako výdech může být důležité. Takového koně, ve chvíli kdy pokračuje dál, zastavím tlakem a případně i jako upozornění ještě zacouvám. V sedle musím začít v kroku, teprve pak klus, jako poslední cval.
Co je cílem?
Moje představa: Mám koně který je už naučen jít sám bez pobízení, pouze pánví sleduji a kopíruji jeho houpavý pohyb. Ve chvíli kdy chci zastavit vydechuji, pokládám povolené otěže na krk, přestávám se houpat, uvolňuji své tělo, a pocitově se pouštím ještě hlouběji do sedla. Pokud se ještě neumíte uvolnit, i ten výdech vám hodně pomůže.
Pokud kůň nijak nereaguje, beru otěže do ruky, koně rukou zastavím a kousek couvnu a nechám chvíli stát na zahozené otěži. Opakuji tak dlouho až kůň zastavuje okamžitě na výdech a sed. Stejně v klusu a ve cvalu. Pokud se tuto myšlenku kůň naučil dobře ze země a v kroku pod sedlem. Většinou pak v klusu i cvalu reaguje okamžitě na první dobrou. Mladí koně až tak, že si někde bezmyšlenkovitě odfouknete a skončíte na krku, protože kůň hází ochotnou stopku, kterou jste neplánovali.
Do budoucna vám mírný výdech, s povolením těla a hlubším posazením do sedla bude velkým pomocníkem pro všechny přechody, při polovičních zádržích i do shormáždění.
A malý bonus k tomu? Stejně skvěle funguje nádech při přechodech nahoru.
Hodně zdaru všem .
https://www.instagram.com/p/CaIbv1HNvZD/?utm_source=ig_web_copy_link
https://facebook.com/groups/769852176840799/permalink/1008165209676160/?ref=content_filter